לייעוץ אישי

שילחו לנו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם בהקדם

לייעוץ אישי 054-2288440

פסיכולוגיית מסחר והשקעות

המוח האנושי הוא אחת התעלומות הגדולות ביותר בעולם. אין סוף מחקרים נערכו בנושא אך עדיין רב הנסתר על הגלוי. אופן קבלת ההחלטות של בני אדם הוא אחד התחומים המסקרנים והמרכזיים בחקר פעילות המוח. חוקרים מצאו אינספור גורמים אשר משפיעים על כל החלטה שאנו מקבלים.

כסף מעורר רגש אצל מרבית האנשים בעולם, אולם אצל סוחרים ומשקיעים בשוק ההון המעורבות הרגשית היא קריטית להצלחה בתחום.  למרכיב המנטאלי השפעה רבה על ביצועינו בניהול תיק ההשקעות . זו הסיבה העיקרית לכישלון בכל תחומי המסחר וההשקעות בשוק ההון.

מרבית ההחלטות שאנו מקבלים בשוק ההון מושפעת מגורמים רבים חלקם רציונליים וברורים וחלקם לא רציונליים ואינם ברורים או מובנים שאם היינו מקדישים להם מחשבה מעמיקה כנראה שהיינו פועלים אחרת לגמרי.

בשנים האחרונות חוקרים רבים מתחומי הכלכלה בכלל ושוק ההון בפרט לומדים להסתכל יותר ויותר על התנהגות בני אדם ופחות על נתונים "יבשים" כמו: גרפים, מידע כלכלי ומספרים. הם מבינים שלמשתנים פסיכולוגיים והתנהגותיים יש השפעה רבה על אופן קבלת החלטות השקעה בשוק ההון.

שוק ההון מושפע מאין סוף גורמים ומשתנים שונים החל מנתונים מקרו כלכליים כמו גובה הריבית, הצמיחה והאינפלציה, המשך באירועים גאו-פוליטיים כמו מלחמות, בחירות במדינות מפתח או אפילו אסונות טבע.  בנוסף, מאחר ובשוק ההון משקיעים בני אדם, שלל גורמים פסיכולוגיים משפיעים על אופן קבלת ההחלטות של סוחרים ומשקיעים.

חשוב מאוד לציין שעקב ריבוי המשתנים אשר משפיעים על שוק ההון אף אחד לא יודע מה יקרה בעתיד בשווקים הפיננסיים.  לא מחר, לא בעוד חודש ובטח שלא בעוד שנה! גם המומחים הגדולים והאנליסטים בבתי ההשקעות, הבלוגרים, הפרשנים הכלכליים, מנהלי התיקים ויועצי ההשקעות בבנקים אינם יודעים מה יקרה בעתיד בשוק ההון. אם תשאלו משקיעים מנוסים מה יקרה בשווקים הפיננסים בעתיד הם ידברו בהסתברויות להתרחשויות שונות ולעולם לא יעזו להתיימר לתת הערכה אבסולוטית.

מאוד פשוט לנתח את התנהגות השוק בדיעבד, ולספק הסברים מלומדים מדוע השוק ירד ולמה הוא עלה. אבל אף אחד לא יכול לתזמן באופן מושלם את השוק ולכן זה בלתי אפשרי למכור תמיד ברמות השיא או לקנות תמיד בשיא השפל ממש לפני שהשוק מתחיל לעלות.

שוק ההון משתנה באופן תדיר ביחס לתקופה ואיתו משתנה גם תפישת העולם של המשקיעים והסוחרים. ישנן תקופות בהן המשקיעים נמצאים באופוריה, בעיקר כאשר שוק המניות נוסק והם מרוויחים כסף רב. מצד שני ישנן תקופות בהן המשקיעים נמצאים במתח וחרדה כאשר שוק המניות יורד בחדות וחשבון ההשקעות שלהם קטן. בתקופות של משברים ומפולת בשוק זה יכול אפילו להגיע למצב של חרדה ודיכאון בשיא המפולת.

ניתן ללמוד מסחר והשקעות מקריאת ספרים ולימוד בקורסים, ניתן לנתח בדיעבד גרפים ותרחישים שונים, ניתן לנתח דוחות כספיים של חברות ולחשב בראש בהנאה כמה כסף היינו מרוויחים אם רק היינו עושים כך וכך..

הנעלם הגדול בתחומי ההשקעות ומסחר בשוק ההון הוא התנהגות המשקיעים, בעיקר בתקופות משבר. לא ניתן לדעת כיצד נגיב בזמן אמת לשינויים בתיק ההשקעות ובעיקר להפסדים זמניים בתיק. לכל אדם אופי שונה וסיבולת סיכון שונה. אין דרך אמיתית להעריך את סיבולת הסיכון שלכם  קרי, את האופן שבו תגיבו למפולת עד אשר תחוו אותה על בשרכם.

תקופות משבר בשוק ההון הן האתגר הגדול ביותר של סוחרים ומשקיעים בשוק ההון. בתקופות אלו רבים מהמשקיעים הפחות מנוסים מבצעים טעויות קריטיות שנובעות ברובן מהחלטות רגשיות שגויות שמרביתן אינן הגיוניות.

הפרופסורים כהנמן וטברסקי הראו במחקריהם שהמשקיע הממוצע מקבל החלטות המתבססות בעיקר על  שיקולים מנטאליים. משקיעים וסוחרים לא מנוסים מקבלים את מירב ההחלטות בשוק ההון על בסיס רגשי.

לא סתם נאמר שהאויב הגדול ביותר של כל משקיע הוא המשקיע עצמו! זאת מאחר והמוטיב המנטאלי משפיע על אופן קבלת ההחלטות שלנו וגורם לנו לבצע פעולות לא רציונאליות.  מעורבות רגשית, השפעות מנטליות שונות, אפקטים התנהגותיים והטיות פסיכולוגיות שונות הם אשר גורמים לנו לבצע את מירב הטעויות במסחר והשקעות.

תהליך ההתפתחות של משקיעים וסוחרים בשוק ההון הוא תהליך לימוד ארוך ומייגע, בו הם לומדים  לקבל החלטות רציונליות בלבד  ולנטרל את הרגש עד כמה שניתן.

משקיעים ותיקים הם בעלי ניסיון של שנים בשוק ההון. הם כבר חוו תנודות בתיק ההשקעות למדו הרבה על אופיים בעת משבר, למדו כיצד להתמודד עם רגשותיהם בתקופות משבר בשוק ופיתחו לעצמם חוסן מנטאלי. הם למדו על בשרם כיצד להתנהל מבחינה רגשית בתקופות הקשות ולנצל הזדמנויות שנובעות ברובן מהחלטות רגשיות שגויות של משקיעים אחרים.

הדרך היחידה להרוויח באופן עקבי ולאורך זמן בשוק ההון היא לרכוש את הידע, המיומנויות והחוסן המנטאלי.  להבין שהתהליך ההתפתחות של סוחרים ומשקיעים בשוק הוא חלק אינטגרלי מתהליך הלימוד. זה תהליך שלוקח זמן ומצריך סבלנות ומשמעת עצמית גבוהה. ולכן משקיעים וסוחרים מתחילים צריכים להתחיל בקטן ולנהל את הסיכונים באופן שמרני. הם צריכים לחוות על בשרם את הכאב של הפסדים והיכולת להתמודד עימם ולהמשיך הלאה.