לייעוץ אישי

שילחו לנו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם בהקדם

לייעוץ אישי 054-2288440

בורסה

הבורסה היא מרכז העצבים של שוק ההון והינה בעלת חשיבות רבה לכלכלה כולה. באמצעות הבורסה חברות ו/או מדינות יכולות לגייס סכומי כסף גדולים למימון פעילותם, וציבור המשקיעים יכולים להשקיע ולסחור בניירות ערך של אותן חברות ומדינות.

הבורסה היא זירת מסחר או שוק מאורגן וממוסד למסחר בניירות ערך ונכסים פיננסים.  הבורסה הינה המקום הפיזי שבו קונים ומוכרים ניירות ערך, סחורות, ונכסים פיננסיים שונים. הבורסה מבצעת את פעולת התיווך בין המשקיעים השונים אשר מעוניינים לקנות ולמכור ניירות ערך. תפקידה של הבורסה הוא לאפשר למשקיעים מסחר שוטף ופשוט בניירות ערך.

מסחר בבורסה מתבצע כיום באמצעות תקשורת מחשבים ללא התערבות יד אדם.  ניירות הערך והסחורות שנסחרות בבורסה אינם נמצאות שם פיזית (סחורות בנות חליפין) אלא המסחר מתנהל במסמכים המייצגים אותן (ניירות ערך).

הבורסה היא חברה רשומה בעלת תקנון הקובע את המבנה הארגוני שלה, הרכב ההנהלה ומוסדותיה,  תחומי פעילותה ואופן קביעת המחירים בה.  מסחר בבורסה מתבצע בין חברי הבורסה בלבד, או על ידי אנשים שקיבלו הרשאה מיוחדת. תפקידם של חברי הבורסה הוא לדאוג למסחר ותיווך בניירות ערך, הם מספקים מידע ללקוחותיהם ייעוץ וניהול השקעות, תקשורת והעברת פקודות בין המשקיעים למחשבי הבורסה, סליקה והתחשבנות כספית, ערבויות לביצוע עסקאות דורשות בטחונות לכסף וסחורות, אחסנה, שמירה, דיווח ומיסוי רווחים.

חברי הבורסה הם בנקים מסחריים, בנקי השקעות וחש"בים (חברים שאינם בנקים) המכונים ברוקרים. המסחר עצמו מתבצע בין חברי הבורסה אשר מעבירים את פקודות הקנייה והמכירה למחשבי הבורסה עבור לקוחותיהם שהם ציבור המשקיעים.  בדיוק כמו מתווכים אשר גובים גובים מלקוחותיהם עמלות בתמורה לתיווך בפעולות המסחר.

הלקוחות הם ציבור המשקיעים אשר מבצעים מסחר בבורסה באמצעות קניה ומכירה של ניירות ערך ונכסים פיננסים שונים. ניתן להבחין בין שלושה סוגי משקיעים: משקיעים מוסדיים, משקיעים פרטיים ובעלי עניין.

המשקיעים המוסדיים הם גופים פיננסיים הפועלים באישור ופיקוח של הרשות לניירות ערך, אשר מנהלים את כספי הציבור כמו בתי השקעות, קרנות פנסיה, קופות גמל והשתלמות, חברות ביטוח וכד'.  הגופים המוסדיים פועלים בשם קהל לקוחותיהם ומשקיעים עבורם סכומי כסף גדולים. מחירי ניירות הערך בבורסה משתנים באופן תדיר בהתאם להיצע והביקוש ולכן לפעולות הקניה והמכירה של הגופים המוסדיים יש השפעה רבה על מחירי ניירות הערך.

המשקיעים הפרטיים הם אנשים פרטיים או חברות אשר משקיעים את כספם בעצמם או באמצעות מנהלי השקעות שונים. הם לרוב מבצעים פעולות רכישה ומכירה בסכומים יחסית קטנים ולכן אין להם השפעה על מחירי ניירות הערך השונים.

בעלי העניין הם אנשים פרטיים או חברות שיש להם עניין מיוחד בפעילות התאגיד בין אם זה מאחר והם ממלאים תפקיד בכיר בתאגיד (מנהלים, חברי דירקטוריון, ספקים גדולים…) או שהם בעלי חלק משמעותי מהון המניות של התאגיד (אחזקה של מעל 5% מהון המניות נחשב כבעל עניין) או שיש להם יכולת להשפיע על התנהלות התאגיד. באנגלית הם נקראים insider או stakeholder.

בעלי העניין חייבים לדווח לבורסה ולרשות לניירות ערך בכל פעם שהם רוכשים או מוכרים מניות של החברות בעלות עניין.  לפעולות הקניה והמכירה של בעלי העניין יכולה להיות השפעה רבה על מחירי ניירות הערך, מאחר ויש להם נגישות למידע רב הנוגע לחברות, הם מכירים אותן טוב יותר מהמשקיעים הפשוטים. כאשר הם קונים ניירות ערך הם משדרים לציבור המשקיעים שהם סבורים שהמחיר נמוך ולהפיך.

מסחר בבורסה נקרא שוק ההון המשני -Secondary Market . המסחר בבורסה מתבצע בין משקיעים שונים אשר רוכשים ומוכרים ניירות ערך שונים מבלי שהם מכירים אחד את השני. החברות או הגופים שהנפיקו את ניירות הערך אינם משתתפים במסחר בבורסה.

שוק ההון הראשוני -Primary Market  מתייחס לשוק ההנפקות. הנפקה היא התהליך עצמו בו חברות ומדינות מגייסות הון ישירות מציבור המשקיעים באמצעות הנפקת  ניירות ערך  וקבלת התמורה הכספית עבורם. לדוגמא: בתהליך הנפקת מניות חברה מוכרת חלק מעצמה לציבור המשקיעים,  שרוכשים חלק יחסי מהחברה באמצעות רכישת מניות. הנפקת אגרות חוב (אג"ח) הוא התהליך בו מדינה/חברה מגייסות הון מהציבור (הלוואה). רוכשיי אגרות החוב הם המשקיעים אשר מלווים כסף לחברות ומדינות ולכן הם הנושים של המדינה/חברה.

מרגע ההנפקה של ניירות הערך הם הופכים לניירות ערך סחירים ועוברים למסחר בבורסה (שוק משני), שם המשקיעים השונים יכולים לרכוש ולמכור אותם בינם לבין עצמם ללא התערבות של החברות אשר הנפיקו אותם.  חברות שניירות הערך שלהן נסחרות בבורסה נקראות חברות ציבוריות מאחר וציבור המשקיעים הינו שותף באחזקות החברה (בעלי מניות) או משמש כנושה של החברה (אגרות חוב). חברות ציבוריות מחויבות בדיווחים שוטפים לבורסה ולרשות ני"ע על פי כללים ברורים ומוגדרים ושקיפות מלאה כלפי ציבור המשקיעים.

 הנפקה ראשונית – Initial Public Offering - IPO היא ההנפקה הראשונה שחברה מבצעת לציבור המשקיעים. זה התהליך בו חברה פרטית הופכת לחברה ציבורית מאחר ומכרה בפעם הראשונה חלק ממניותיה לציבור המשקיעים.

יש גם הנפקה לציבור – Public Offering שהוא תהליך בו חברות ציבוריות שמניותיהן כבר נסחרות בבורסה מנפיקות שוב מניות או אגרות חוב.


חברי הבורסה בישראל:

בנקים מסחריים:

בנק אגוד, בנק אוצר החייל, בנק דיסקונט, בנק הפועלים, בנק ירושלים, בנק ישראל, בנק לאומי, בנק מזרחי טפחות, בנק מסד, בנק מרכנתיל דיסקונט, הבנק הבינלאומי הראשון לישראל, יובנק

 

חברים שאינם בנקים (חש"ב):

אנליסט שרותי בורסה ומסחר, אקסלנס נשואה שירותי בורסה, דויטשה ניירות ערך ישראל, דש ניירות ערך והשקעות, הראל פיננסים, כלל פיננסים בטוחה , מגדל שירותי בורסה, מיטב שרותי בורסה (גאון טרייד), פועלים סהר, פסגות ניירות ערך, אי.בי.אי, סיטי בנק, ברקליס, HSBC